„Wyrwij murom zęby krat,
Zerwij kajdany połam bat,
A mury runą, …”
Tegoroczna gra historyczna przeniosła nas w trudne czasy komunizmu w Polsce. Od rana w holu szkoły uczniowie i rodzice witani byli przez umundurowane służby bezpieczeństwa Milicji Obywatelskiej oraz wojsko. Wymagane było okazywanie dokumentów stwierdzających tożsamość oraz stosowanie się do zasad panującego ustroju. Po rozpoczęciu w kaplicy spotkaniem z kardynałem Wyszyńskim uczniowie rozpoczęli dzisiejszą przygodę z historią.
Tego dnia odwiedzili sklep społem, gdzie mogli po procesie targowania się zakupić towar „spod lady” i mimo, że każdy z nich był zaopatrzony w pieniądze obowiązujące w tym czasie, mogli kupić tylko tyle ile chciała ekspedientka. Zapoznali się z historią rodziny, której ojciec był internowany. Uczestniczyli w przygotowaniu strajku. Wzięli udział w nabożeństwie i spotkaniach jakie odbywały się w czasach PRL w odbudowywanym „nielegalnie” kościele, przy którym gromadziły się środowiska artystyczne. Nie zabrakło krasnoludków z charakterystycznego dla PRL filmu „King size”. W Departamencie V Julia Bristygier uczyła w jaki sposób prześladowano Kościół, kapłanów by doprowadzić do Jego zniszczenia. Uczyli się pisać na maszynie, a wszędzie poruszali się z kartkami na żywność w ręku. W czasie przerwy śniadaniowej zawitali do stołówki gdzie panie ubrane w charakterystyczne czepki i fartuchy witały ich by podać charakterystyczne potrawy i chochelkami, z wiaderek nalać kompot. Uczniowie zostali zaproszeni na katechezę prowadzoną przy parafii. Poznali także zabawy w jakie w okresie PRL bawiły się dzieci. Na koniec gry odbyła się krótka inscenizacja rozmowy, jaka odbyła się między Breżniewem i Gomółką po wyborze na stolice piotrową Karola Wojtyły. Uwieńczeniem było zniszczenie muru – żelaznej kurtyny, która była symbolem zniszczenia komunizmu w Polsce i odzyskania znów wolności.
To niezwykłe wydarzenie inspirowane i przygotowane przez rodziców naszych uczniów, pozostawia zawsze ślad pamięci historycznej. Pamięci, która sprawia, że każdy nasz uczeń staje się coraz bardziej świadomym Polakiem.