Pielgrzymka do Asyżu 2019 kl. 6a – Dzień Czwarty

W tym dniu osiągnęliśmy cel naszej pielgrzymki, u stóp grobu św. Franciszka uczestniczyliśmy we mszy św. To było niezwykłe i wzruszające przeżycie. Św. Franciszek przywitał nas o poranku silnym wiatrem i pochmurnym niebem, ale jego bazylika pełna ciszy i otwartości ogrzała nasze serca. Po liturgii sprawowanej w intencji naszej wspólnoty szkolnej przy grobie Świętego podążyliśmy na zwiedzanie całego gmachu katedry. Oprowadzał nas mieszkający w Asyżu ojciec Tomasz OFMconv, który omawiając słynne freski Giotta odświeżył naszą dotychczasową wiedzę o życiu patrona Szkoły.

Następnie przeszliśmy do dawnej katedry, kościoła Santa Maria Maggiore. Tam ochrzczono Franciszka i Klarę. W obecnej katedrze pw. św. Rufina odmówiliśmy w nim Anioł Pański, a następnie zatrzymaliśmy się przy chrzcielnicy, przeniesionej tutaj z dawne katedry.

Kolejnym etapem była zapowiadana i wyczekiwana wspinaczka do pierwszej pustelni św. Franciszka, Eremo Delle Carceri. Nasi dzielni pielgrzymi, mimo bardzo silnego wiatru, w rekordowym czasie wspięli się do tego miejsca odosobnienia. Nawiedzając Carceri mogliśmy dotknąć miejsc, po których stąpał św. Franciszek. Wszyscy byli pod wrażeniem małych pomieszczeń i ciasnych przejść. Na koniec wizyty w tym miejscu o. Terencjan wygłosił konferencję. Dzieci siedzące na kamiennych półkach słuchały jej w wyjątkowym skupieniu.

Spacer w powrotną drogę (z górki) zajął nie więcej niż 1/3 czasu, którego potrzebowaliśmy na wspinaczkę. Na dole, przy bramach Asyżu, na dzieci czekała niespodzianka. Dzięki funduszom z kawiarenek asyżowych uczniowie we własnym gronie ucztowali w jednej z najlepszych lokalnych pizzerii. Wówczas rodzice mieli czas dla siebie.

Zwieńczeniem tego dnia był czas, który każdy rodzic spędził ze swoim dzieckiem. Zgodnie z tym, co wspominał w powrotnej drodze o. Terencjan, wielu z nich powróciło na modlitwę do grobu św. Franciszka.