Pielgrzymka do Asyżu 2019 kl. 6a – Dzień Drugi

Już drugi dzień naszego pielgrzymowania, pożegnaliśmy gościnne Santa Maria di Salla i willę Isabela i wyruszyliśmy w kierunku Padwy. Po krótkim przejeździe autokarem przeszliśmy na plac przed Bazyliką św. Antoniego, by o 9:00 uczestniczyć we Mszy Św. sprawowanej w jednym z kościółków, wchodzących w skład kompleksu klasztornego. Dołączyła do nas inna grupa z Polski, byśmy razem mogli modlić się i uwielbiać Boga. Nasz zespól muzyczny pod kierunkiem Teresy prowadzeniem śpiewu pomagał nam w głębokim zaangażowaniu w przeżywanie liturgii.

Po mszy św. nawiedziliśmy bazylikę św. Antoniego, zatrzymaliśmy się przy grobie św. Antoniego gdzie o. Terencjan udzielił naszym uczniom błogosławieństwa dzieci, był to bardzo ważny i wzruszający moment, tak dla dzieci jak i ich rodziców. Kontynuowaliśmy nasza modlitwę obchodząc grób św. Antoniego, a następnie odwiedzając kaplicę relikwii. Szczególnie zatrzymał nas język św. Antoniego ważny symbol tego, że był on wielkim mówcą. Nie zabrakło polskiego akcentu – wysłuchaliśmy historii mieszczącej się w bazylice kaplicy Polskiej, na freskach zobaczyliśmy św. Jana Pawła II, św. Kingę, a także św. Faustynę.

Po wizycie u św. Antoniego pośpieszyliśmy do św. Leopolda Mandić’ a – słynnego spowiednika i choć niskiego wzrostem to jednak wielkiego duchem człowieka. Zdążyliśmy przed sjestą, by zobaczyć relikwię ręki św. Leopolda oraz rzeczy, których na co dzień używał. Również jego konfesjonał i celę. Mieliśmy tez czas na chwilę modlitwy przy szczątkach świętego, które zachowane są w szklanej trumnie. Odpoczęliśmy na wirydarzu klasztornych i ruszyliśmy dalej.

W końcu czas na przyjemności, zatrzymaliśmy się na pysznej kawie w najstarszej w mieście kawiarni Pedrocchi. Według dawnej receptury przygotowywana jest tu kawa Pedrocchi z kremem o smaku mięty posypana kakao. Dzieci udały się na pyszne padewskie lody z funduszu uzyskanego z organizacji kawiarenek asyżowych.

W powrotnej drodze zatrzymaliśmy się na Uniwersytecie padewskim założonym w 1222, drugim po Bolonii w całych Włoszech. Tu studiowali nasi wielcy Polacy Mikołaj Kopernik, Jan Zamoyski, Jan Kochanowski, Stefan Batory.

Gdy tylko dojedziemy, zjemy pyszna włoska kolację i udamy się na spoczynek, żeby odnowić nasze siły na kolejny bogaty dzień już w Asyżu.