Archipelag Skarbów w św. Franciszku

Rodzice mają ustawowe prawo do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. W św. Franciszku dbamy o spójne z Rodziną wychowanie w wartościach katolickich. Archipelag Skarbów doskonale wpisuje się w nasz światopogląd.

 Program jest wpisany do „Systemu standardów i rekomendacji programów profilaktycznych” sygnowanego przez najważniejsze agendy Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej (Ośrodek Rozwoju Edukacji, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii
i Neurologii). Archipelag Skarbów łączy w sobie trzy cechy dobrej profilaktyki: wspiera rodziców i wychowawców w przekazywaniu młodzieży świata wartości, jest atrakcyjny dla młodzieży, należy do nielicznej grupy programów skutecznych (co zostało udowodnione w badaniach naukowych [Grzelak, 2009]). W naszej szkole spotkał się z ogromnym poparciem wszystkich pedagogów, którzy zostali o nim świetnie poinformowani. Tym bardziej, że nasi podopieczni (z klas VII i VIII) również podeszli entuzjastycznie do programu, z którego to zajęcia odbyły się 21.01.2019 r. w naszej szkole. Kontynuacją spotkania z uczniami było wspomniane już spotkanie z nauczycielami oraz z rodzicami. Okazało się, że możemy wzajemnie na siebie liczyć, wspierać i ubogacać się duchowo!

Młodzi wierzymy w miłość…

I to aż do śmierci… Program Archipelag Skarbów ma utwierdzić naszych wychowanków w tym przekonaniu – w marzeniu o pięknej, trwałej miłości na całe życie, która nie tylko nigdy się nie skończy, ale z biegiem lat będzie rosła. Aby tak się stało, konieczne są trudy i wyrzeczenia. Młodzi zdają sobie sprawę, że bardzo trudno jest zbudować trwałą miłość i naprawdę szczęśliwą rodzinę. „Doświadczenia Archipelag Skarbów pokazują, że uczestnicy programu nie boją się wymagań, wysiłku, pracy nad sobą. Potrzebują tylko logicznego wytłumaczenia, że „opłaca się” te wyrzeczenia ponieść, bo tylko one prowadzą do realizacji marzeń” – czytamy na stronie programu.

Atrakcyjny jak archipelag

Przewodnicy programu muszą być autorytetami w swojej dziedzinie. Co więcej, powinni potwierdzić propagowane wartości swoim życiem. Nie są w tym sami. Program poparli tacy znani ludzie, jak Tomasz Adamek, Marek Kamiński, Leszek Blanik, Jacek Czachor, Anna Jamróz, Manuel Arboleda. Metody przekazu treści są również bardzo atrakcyjne dla naszej młodzieży. Są to: ­udźwiękowione prezentacje multimedialne, krótkie filmiki i muzyka. „Pojawiają się też dynamiczne ćwiczenia, do których masowo zgłaszają się ochotnicy. Młodzież jest angażowana do tego by odpowiadać na pytania, głosować, a nawet śpiewać razem z trenerami „Szantę z Archipelagu Skarbów”” – definiują program organizatorzy.

„Najważniejszy jest niebieski”

Archipelag Skarbów operuje bogatą symboliką i proponuje młodzieży alternatywny dla medialnego, bogaty język przekazu. Pojawiają się enigmatyczne określenia takie skarby, tygrysy, gwiazda, lejek, czy wreszcie hasło „Najważniejszy jest niebieski”. Zdaniem trenerów programu, taka nomenklatura znacznie ułatwia komunikowanie się z młodzieżą na trudne tematy. A Wy, co o tym myślicie?