ZASADY OCENIANIA W KLASACH I-III

Zasady ogólne

1. Ocenianiu podlegają:

• osiągnięcia i postępy edukacyjne ucznia,

• zachowanie ucznia.

2. Oceny są jawne dla uczniów i jego rodziców.

3. Ocenione pisemne prace są udostępniane:

• uczniowi w czasie lekcji;

• rodzicom podczas dni otwartych, zebrań i spotkań indywidualnych.

4. Rodzic ma obowiązek systematycznego zapoznawania się z informacjami dotyczącymi oceniania, zachowania i sprawami organizacyjnymi.

Ocenianie z zajęć edukacyjnych – informacje szczegółowe

1. W ocenianiu bieżącym stosuje się skalę:

2. A – celujący – 100 %

3. B – bardzo dobry – od 90%

4. C – dobry – od 75%

5. D – dostateczny – od 60%

6. E – dopuszczający – od 45%

7. F – niedostateczny – poniżej 45%

W powyższej skali stosuje się plusy i minusy. Oceny opatrzone są komentarzem nauczyciela.

1. W ocenianiu ucznia stosuje się elementy oceniania kształtującego zwane w skrócie OK.

2. Nauczyciele przekazują uczniom ustnie lub pisemnie informacje o osiągnięciach edukacyjnych pomagające w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak dalej powinien się uczyć; informacje te mogą również pochodzić od innego ucznia – ocena koleżeńska lub być wynikiem samooceny.

3. Ocenianie bieżące odbywa się w następujących formach:

4. prace klasowe,

5. kartkówki,

6. pisanie z pamięci, pisanie ze słuchu,

7. praca na lekcji – ćwiczenia i zadania wykonane na lekcji, aktywność,

8. wypowiedzi ustne, czytanie, recytacja,

9. prace domowe,

10. aktywność;

11. inne formy – np. praca w grupach, prace dodatkowe

12. Prace klasowe zapowiadane są z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem (za wyjątkiem sprawdzianu diagnostycznego).

13. W tygodniu mogą odbyć się maksymalnie trzy prace klasowe i nie więcej niż jedna w danym dniu.

14. Kartkówki nie wymagają zapowiadania.

15. Uczeń, który nie uczestniczył w pracy klasowej ma obowiązek napisać ją w terminie i formie ustalonej przez nauczyciela.

16. Braki w zeszycie lub zeszycie ćwiczeń (notatki z lekcji, prace domowe itp.) uczeń powinien uzupełniać na bieżąco.

17. Wszystkie nieprzygotowania są zaznaczane w dzienniku w postaci minusa.

18. Za aktywność uczeń może otrzymać plusa ( 10 plusów = A ).

Ocenianie zachowania

1. Ocenie zachowania podlegają następujące elementy:

2. postawa moralna i społeczna ucznia, takt i kultura w stosunkach z ludźmi ze szczególnym odniesieniem do zasad zawartych w Dekalogu;

3. wywiązywanie się z obowiązków ucznia, sumienność w nauce, frekwencja;

4. postępowanie zgodnie z katolickim charakterem szkoły;

5. dbałość o honor i tradycje szkoły;

6. przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, regulaminów, dbałość o zdrowie swoje i innych; dbałość o piękno mowy ojczystej i własny wygląd zewnętrzny.

7. W bieżącym ocenianiu zachowania uczniów stosuje się graficzne skróty opisów w dzienniku elektronicznym w postaci znaków: „+” oznacza pozytywne przejawy zachowania ucznia dotyczące wywiązywania się ucznia z jego obowiązków, respektowania norm moralnych i zasad współżycia społecznego; „-” oznacza negatywne przejawy zachowania ucznia. Nauczyciel może dodatkowo wpisać komentarz odnośnie zachowania ucznia.

8. Dla uczniów klasy I – III wprowadza się wyróżnienie: „Wzorowy uczeń” przyznawane na koniec roku szkolnego w formie dyplomu.

Uczeń, który otrzymuje wyróżnienie „Wzorowy uczeń” spełnia następujące kryteria:

• uczestniczy w przejawach życia religijnego organizowanego przez szkołę i zachowuje się z szacunkiem w kościele, kaplicy oraz w innych miejscach tego wymagających;

• wyróżnia się wysokim poziomem kultury osobistej i taką postawę prezentuje wobec innych uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, a także w swoim otoczeniu i na wszystkich zajęciach organizowanych przez szkołę;

• punktualnie przychodzi na zajęcia, ma nie więcej niż 8 spóźnień w ciągu semestru;

• aktywnie uczestniczy w zajęciach;

• przestrzega ustalonych w klasie zasad;

• jest przygotowany do zajęć, na czas odrabia prace domowe;

• dba o podręczniki i przybory szkolne, strój i mienie szkolne – utrzymuje porządek na stanowisku pracy i na swojej półce;

• jest koleżeński i chętnie pomaga innym.

Oceniana jest całościowa postawa ucznia, dlatego rażące nieprzestrzeganie jednego z kryteriów dyskwalifikuje ucznia z otrzymania wyróżnienia „Wzorowy uczeń”.

Wyróżnienie „Wzorowy uczeń” ustala wychowawca klasy, biorąc pod uwagę oceny zachowania danego ucznia uzyskane od innych nauczycieli.

Śródroczne i roczne oceny z zajęć edukacyjnych oraz z zachowania są ocenami opisowymi.

(Wyciąg ze Statutu Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka)