Skala porostowa i jej zastosowanie do oceny czystości powietrza

Na zajęciach KMO w dniu 20 kwietnia 2018 roku członkowie Drużyny Świętego Franciszka zostali ekspertami od oceny czystości powietrza.

Wyposażeni w skale porostowe i lupy ruszyli do szkolnego ogrodu w poszukiwaniu porostów.

Przeprowadzone przez uczniów badania wykazały, że powietrze wokół szkoły jest średnio zanieczyszczone.

Jednym ze związków odpowiedzialnych za zanieczyszczenie powietrza jest dwutlenek siarki. Otrzymaliśmy tę substancję w pracowni chemicznej i zbadaliśmy, jak wpływa ona na rośliny zielone. Efekty jej działania były widoczne niemal natychmiast – na liściach pojawiły się jasne plamy.

Uczniowie mogli również obserwować pod mikroskopem przyniesione z ogrodu elementy przyrody. Wśród nich znalazła się mrówka.

Po zajęciach oddaliśmy przyrodzie wszystko, co od niej pożyczyliśmy.