Chemiczny pożeracz, czyli jak szybko pozbyć się styropianu?

W dniu 6 kwietnia 2018 roku członkowie Drużyny Świętego Franciszka przeprowadzili doświadczenie ze styropianem.

Zadaniem uczniów było umieszczenie jak najmniejszych kawałków styropianu w dużych zlewkach. To wydawałoby się proste zadanie okazało się dość trudne, ponieważ styropian elektryzował się i przylegał do dłoni i ubrań, unikając tym samym umieszczenia go w zlewce. Takie zachowanie się styropianu sprawiło  wiele radości uczniom. Gdy jednak udało się już umieścić styropian w zlewkach, to uczniowie podziałali na niego acetonem. I wiecie co się stało? Styropian zniknął! W jego miejsce pojawiła się plastyczna masa, przypominająca slime.

Tego dnia na pewno żaden z rodziców nie miał wątpliwości, jaką substancją zajmowaliśmy się na zajęciach KMO :) Uczniowie przynieśli ją do domu przyczepioną do włosów i ubrania.