Chemiczne jojo, czyli jak sprawić aby krople octu poruszały się w górę i w dół?

Uczniowie z Drużyny Świętego Franciszka, w dniu 23 marca 2018 roku przeprowadzili doświadczenie o nazwie chemiczne jojo.
Na początku postawili hipotezę, że w doświadczeniu coś będzie musiało poruszać się w górę i w dół, ponieważ tak zachowuję się zabawka – jojo.
Okazało się, że tym czymś były zabarwione krople octu poruszające się w zlewce wypełnionej olejem. Na dnie zlewki znajdowała się soda oczyszczona. Wkraplany przez uczniów ocet spadał na dno naczynia,
gdzie stykał się z sodą. Wokół kropel octu powstawały bąbelki gazu, które unosiły je do góry.  Przy powierzchni oleju bąbelki odczepiały się od kropel, które znowu zaczynały opadać na dno.
Za pomocą płonącego łuczywa członkowie Drużyny Świętego Franciszka zidentyfikowali wydzielający się gaz. Łuczywo po zbliżeniu do powierzchni oleju zgasło. Wydzielający się gaz to dwutlenek węgla.