Wodne tajemnice drzew

W dniu 21 września 2017 roku uczniowie klasy 4 naszej szkoły uczestniczyli w realizacji kolejnego zadania, tym razem w ramach misji TAJEMNICZA WODA.

Poniżej znajduje się krótka relacja z tej misji.

Drzewa mają nieocenioną wartość dla przyrody oraz ogromne znaczenie dla człowieka. Pełnią wiele istotnych funkcji. Najczęściej kojarzymy je z produkują tlen, ale drzewa także redukują hałas, a  poprzez proces transpiracji (parowania wody z powierzchni liści) kształtują mikroklimat oraz sprzyjają procesowi retencji (magazynowania) wody. Te tajemnice drzew poznaliśmy podczas warsztatów poświęconych znaczeniu drzew z naszego najbliższego otoczenia, czyli z terenu szkoły. Znając ich wartość, nie chcieliśmy, aby pozostały „bezimienne”, dlatego zebraliśmy pochodzące z nich liście i przystąpiliśmy do ich rozpoznawania na podstawie planszy do oznaczania drzew i krzewów. W tym zadaniu wspierały nas: pani Beata Potasińska – nauczycielka biologii oraz pani dr M. Graniszewska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, za co serdecznie dziękujemy. Z zebranych liści uczyliśmy się tworzyć zielniki, które są wizytówką naszych drzew. Przestały być one dla nas bezimienne bowiem wszystkie są już nam znane. To dobrze, że wokół naszej szkoły rośnie tak wiele drzew. Teraz bardziej potrafimy to docenić.

Plansza do rozpoznawania drzew i krzewów na podstawie liści została podarowana naszej szkole przez Fundację GAP Polska i teraz będą mogli
z niej korzystać również uczniowie innych klas.