Mini SASS – Badanie wody w stawie

W dniu 8 września 2017 roku wraz z nauczycielkami chemii – Magdaleną Kołodziejska i biologii – Beatą Potasińska, podjęliśmy się realizacji kolejnego zadania w ramach misji CZYSTA WODA.

W pobliżu naszej szkoły, w Parku Sieleckim, jest staw. Byliśmy ogromnie ciekawi, czy znajdująca się w nim woda jest dostatecznie czysta, aby mogło występować w niej życie. Odpowiednio przygotowaliśmy się do przeprowadzenia badań. Mieliśmy ze sobą lupy, pojemniki, siatki do wyławiania organizmów wodnych, mikroskop oraz plansze do oznaczania organizmów. W skupieniu prowadziliśmy badania nad zbiornikiem wodnym, współpracowaliśmy ze sobą i chętnie dzieliliśmy się swoimi odkryciami. Samodzielnie próbowaliśmy ustalić nazwy znalezionych organizmów, jednak to było trudne zadanie. Z pomocą przyszła nam plansza do oznaczania organizmów wodnych. Naszym dużym zainteresowaniem cieszył się przenośny mikroskop, dzięki któremu mogliśmy dostrzec detale niewidoczne gołym okiem. Do badania wody w stawie wykorzystaliśmy również paski akwarystyczne, dzięki którym mogliśmy ocenić zakwaszenie wody w zbiorniku, zawartość azotanów oraz jej twardość. Na podstawie naszych badań stwierdziliśmy, że woda w stawie nie jest zasobna w tlen, co przełożyło się na niewielką różnorodność życia.

Podczas zajęć mogliśmy uczyć się od siebie na wzajem np. w zakresie posługiwania się sprzętem oraz wymieniać się posiadaną wiedzą. Po przeprowadzeniu badań wszystkie organizmy zwróciliśmy przyrodzie.