Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

 „Kiedy szukam w pamięci przesłania,

Które w ludzi pozwala wierzyć –
Słyszę Inki głos, sanitariuszki:
„Zachowałam się jak należy”…”


      2 marca obchodziliśmy w naszej szkole Polski Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Klasa VII A przygotowała wiązankę słowno-muzyczną i przybliżyła uczniom tragiczną historię Żołnierzy Niezłomnych. Siódmoklasiści zaprezentowali także portret Inki – Danuty Siedzikówny – młodej sanitariuszki zatrzymanej, przesłuchiwanej, a następnie osądzonej przez komunistów. Czytaj dalej Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Pielgrzymka do Asyżu 2019 kl. 6a – Dzień szósty

 Ostatnie spotkania na ziemi włoskiej, już nie śladem św. Franciszka, ale śladem jego ducha. Dziś odwiedziliśmy Loreto – miejsce, do którego został przeniesiony domek Matki Bożej przez rodzinę de Angeli. Miejsce to zostało uświęcone obecnością tej cennej relikwii, dlatego podczas mszy św. polecaliśmy Matce Bożej nasze rodziny. Mogliśmy dotknąć świętości, wsłuchać się w codzienność Maryi.  

Czytaj dalej Pielgrzymka do Asyżu 2019 kl. 6a – Dzień szósty

Pielgrzymka do Asyżu 2019 kl. 6a – Dzień Piąty

Dzień piąty naszej pielgrzymki. Rozpoczęliśmy podjazdem w górę do sanktuarium La Verna. Może mniej wietrznie, ale trochę mroźnie przywitała nas góra, która była świadkiem otrzymania przez św. Franciszka stygmatów. Odwiedziliśmy kaplicę stygmatów, modliliśmy się w miejscu, które jest nad skałą, na której św. Franciszek otrzymał stygmaty. Kiedy już przemieszczaliśmy się dalej p. Grzegorz zaproponował że może zapytamy czy dostępna jest kapliczka gdzie można dotknąć wspomnianej skały.

Czytaj dalej Pielgrzymka do Asyżu 2019 kl. 6a – Dzień Piąty

Pielgrzymka do Asyżu 2019 kl. 6a – Dzień Czwarty

W tym dniu osiągnęliśmy cel naszej pielgrzymki, u stóp grobu św. Franciszka uczestniczyliśmy we mszy św. To było niezwykłe i wzruszające przeżycie. Św. Franciszek przywitał nas o poranku silnym wiatrem i pochmurnym niebem, ale jego bazylika pełna ciszy i otwartości ogrzała nasze serca. Po liturgii sprawowanej w intencji naszej wspólnoty szkolnej przy grobie Świętego podążyliśmy na zwiedzanie całego gmachu katedry. Oprowadzał nas mieszkający w Asyżu ojciec Tomasz OFMconv, który omawiając słynne freski Giotta odświeżył naszą dotychczasową wiedzę o życiu patrona Szkoły.

Czytaj dalej Pielgrzymka do Asyżu 2019 kl. 6a – Dzień Czwarty

Pielgrzymka do Asyżu 2019 kl. 6a – Dzień Drugi

Już drugi dzień naszego pielgrzymowania, pożegnaliśmy gościnne Santa Maria di Salla i willę Isabela i wyruszyliśmy w kierunku Padwy. Po krótkim przejeździe autokarem przeszliśmy na plac przed Bazyliką św. Antoniego, by o 9:00 uczestniczyć we Mszy Św. sprawowanej w jednym z kościółków, wchodzących w skład kompleksu klasztornego. Dołączyła do nas inna grupa z Polski, byśmy razem mogli modlić się i uwielbiać Boga. Nasz zespól muzyczny pod kierunkiem Teresy prowadzeniem śpiewu pomagał nam w głębokim zaangażowaniu w przeżywanie liturgii.

Czytaj dalej Pielgrzymka do Asyżu 2019 kl. 6a – Dzień Drugi

Pielgrzymka do Asyżu 2019 kl. 6a – Dzień Pierwszy

 Wczoraj o 20:00 po Mszy Świętej w szkolnej kaplicy klasa VIa wyruszyła na szlak pielgrzymki do św. Franciszka. Po długiej nocy w autokarze, rozprostowaliśmy nogi  w Gryfinie, na sławnej już dla naszych grup trampolinie. Przed południem na tarasie hotelu Ibis na tle przepięknego jeziora polodowcowego i Alp uczestniczyliśmy we mszy św. sprawowanej przez br. Terencjana.

Do miejsca naszego noclegu Willi Isabela dotarliśmy przed czasem i przed 16:00 byliśmy zakwaterowani w pokojach. Teren wokół willi był dla nas. Każdy zakątek został zbadany ale najwięcej emocji wzbudziła sieczkarnia wspomnienie dawnych czasów.

Czytaj dalej Pielgrzymka do Asyżu 2019 kl. 6a – Dzień Pierwszy