Bezpieczeństwo na korytarzu

13 listopada 2018 roku na godzinie wychowawczej poruszyliśmy bardzo ważny temat bezpieczeństwa na szkolnym korytarzu. Po pogadance pracowaliśmy w 6 zespołach. Dyskutowaliśmy nad kształtowaniem bezpiecznego i kreatywnego sposobu spędzania czasu podczas przerw i konsekwencji niewłaściwego zachowania.

Mamy nadzieję, że wiele naszych pomysłów zostanie wcielonych w życie. :) Oto wyniki naszej pracy grupowej:

Działamy z imPETem!

Nasza klasa wzięła udział w szkolnym etapie Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego pod hasłem: „Działamy z imPEtem My, działajcie także i Wy”. Podzieleni na 5 zespołów wykonaliśmy na godzinie wychowawczej plakaty w formacie B1 dowolną techniką plastyczną zachęcające do segregacji butelek PET wraz z rymowanką. Poniżej załączamy efekty naszej pracy zespołowej. :)

LABORATORIUM CIEMNOŚCI – warsztaty edukacyjne

6 listopada 2018 roku wzięliśmy udział w warsztatach edukacyjnych „Laboratorium ciemności” w Polskim Związku Niewidomych w Warszawie. Zajęcia były prowadzone przez osoby niewidome i słabowidzące, a także przez widzących specjalistów.

Dzisiejszy świat coraz bardziej potrzebuje empatii i tolerancji. Zrozumienie i zauważenie potrzeb innych to dla każdego ważna lekcja życia społecznego – dla nas również. Dzięki tym warsztatom mogliśmy wczuć się w sytuację osoby niewidomej. Dowiedzieliśmy się także, jak radzą sobie niewidomi oraz słabowidzący i jak powinniśmy im pomagać.

Tematyka warsztatów:

  • Czy umiesz rozpoznać na ulicy osobę niewidomą lub słabowidzącą?
  • Czy chcesz sprawdzić, jak widzą osoby słabowidzące? – ćwiczenia z symulatorami różnych schorzeń wzroku.
  • Czy wiesz, jak pomóc osobie niewidomej przypadkowo spotkanej na ulicy – projekcja filmu rysunkowego „N jak niewidomy” oraz ćwiczenia w parach: „niewidomy” – „przewodnik”.
  • Po co jest biała laska? – ćwiczenia w goglach.
  • Świat dźwięków, dotyku, zapachów – nie widzę, a rozpoznaję – ćwiczenia w grupach.
  • Jak nalać wodę do szklanki, rozpoznać kolory, zmierzyć temperaturę? Nie widzę, a potrafię – ćwiczenia w grupach.
  • Jak czytają i piszą osoby niewidome? Prezentacja pisma Braille’a i specjalnych technik komputerowych.
  • Rysunki dla niewidomych, mapy, miniatury obiektów – próbuję rozpoznać w ciemności.

                                                                                                                                                                                                                                                                         

 

„Pełni Ducha i posłani” – spotkanie z misjonarzem

26 października odwiedził naszą szkołę misjonarz w celu podsumowania Tygodnia Misyjnego. Na świetlicy odbyło się specjalne spotkanie. Brat przywiózł ze sobą mobilną wystawę, dzięki której mogliśmy bliżej poznać Zimbabwe czy Argentynę.  Misjonarz ciekawie i z humorem opowiadał nam, jak wygląda życie w Afryce oraz na czym polega jego posługa w południowych krajach tego kontynentu. Wizytę brata uświetniła także prezentacja multimedialna, którą oglądaliśmy z zaciekawieniem.

Tego dnia wzięliśmy również udział we Mszy Świętej, którą poprowadził specjalnie dla nas misjonarz.

 

Wizyta w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

Dnia 19 października 2018 roku klasa IV a wybrała się na warsztaty teatralne do Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie. Uczniowie zmierzyli się z tekstem bajki Mickiewicza pt. „Przyjaciele”. Po krótkim wstępie, rozdaniu tekstów i wyznaczeniu ról, wszyscy uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w próbie czytanej.  Uczestnicy poznali tekst, zaimprowizowali scenki i nauczyli się wygłaszać role. W drugiej części warsztatów uczniowie „wystawili na scenie” bajkę Mickiewicza. Dzieci stworzyły więc „żywą” scenografię i wzięły udział w próbie generalnej, a następnie w premierowym przedstawieniu. Warsztat miał charakter „zabawy” w teatr i nie wymagał przygotowań w szkole. W spektaklu wzięły udział wszystkie dzieci z nauczycielami i prowadzącym zajęcia.

Dzięki uprzejmości pana przewodnika uczniowie zwiedzili część ekspozycji stałej poświęconej oczywiście Adamowi Mickiewiczowi, poznając przy okazji różne opowieści o życiu, twórczości, rodzinie i przyjaźniach poety.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z tego wyjścia. :)

 

5 x pieniądz, czyli wizyta w CP NBP

Dnia 27 września 2018 roku klasa IV a wybrała się na zajęcia ekonomiczne do Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego w Warszawie. Na lekcji, która trwała ok. 90 minut, poznaliśmy pięć bardzo różnych opowieści o pieniądzu:

1. Czy pieniądze są od zawsze?
2. Skąd się wzięły?
3. Jak wyglądały dawniej?
4. Jakie przedstawienia znajdują się na współczesnych polskich banknotach obiegowych?
5. Czy monety zawsze są okrągłe?

Dzięki pani przewodnik poznaliśmy odpowiedzi na te pytania i nie tylko. W czasie zajęć rozwiązywaliśmy ciekawe zadania w kartach pracy w formie książeczek, które mogliśmy zabrać ze sobą na pamiątkę. Zwiedziliśmy łącznie 5 sal: Spotkanie z pieniądzem, Twórca pieniądza i produkcja pieniądza, Antyk–średniowiecze–nowożytność, Gabinet numizmatyka, Skarbiec. Oczywiście największym powodzeniem cieszyła się prawdziwa sztaba złota, którą mogliśmy podnieść lub dotknąć, bo to było nie lada wyzwanie – sztaba waży ponad 12,5 kg i jest warta ok. 2 milionów złotych.

Na pewno powrócimy do tego miejsca.

Sala Antyk–średniowiecze–nowożytność
z symbolicznym drzewem wiedzy pośrodku

Skarbiec z przeszklonymi drzwiami skarbcowymi

Sala Spotkanie z pieniądzem – każdy z nas mógł w tej magicznej sali usypać jak największe góry złotych monet, niestety, wirtualnych