ADWENTOWY DZIEŃ SKUPIENIA

13 grudnia przeżywaliśmy ADWENTOWY DZIEŃ SKUPIENIA. W tym celu udaliśmy się do Świątyni Bożej Opatrzności, gdzie w panteonie wielkich Polaków odbyła się Msza Święta. Mogliśmy skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Zwiedziliśmy z przewodnikiem świątynię.

Po przyjeździe do szkoły udaliśmy się do kaplicy, by obejrzeć inscenizację o Eucharystii, przygotowaną przez klasy VII.

MIKOŁAJKI KLASOWE

Oczywiście 6 grudnia nasza klasa zorganizowała mikołajki. Każdy z uczniów wylosował karteczkę z imieniem i nazwiskiem rówieśnika, którego obdarował prezentami. Wszyscy spędziliśmy ten dzień wyjątkowo, ubraliśmy się na kolorowo, śpiewaliśmy kolędy i pastorałki, no i pozowaliśmy do zdjęć – przedstawiamy różne wersje: oficjalne (czyli poważne) i nieoficjalne (z przymrużeniem oka). :)

Tego dnia zjedliśmy mnóstwo słodyczy i pizzę dla zachowania równowagi smaków. :)

 

 

„Święci uśmiechnięci”

4 grudnia 2018 r. klasy I-IV przedstawiały scenki o wybranych świętych ze szkolnej kaplicy. Na malowidle mamy ich aż sześciu. Nasza klasa wybrała świętych z Asyżu – Klarę i Franciszka.  W te role wcielili się Milenka i Mikołaj, a gospodarzami programu TV „Święci uśmiechnięci” byli Ula i Wojtek.

Bezpieczeństwo na korytarzu

13 listopada 2018 roku na godzinie wychowawczej poruszyliśmy bardzo ważny temat bezpieczeństwa na szkolnym korytarzu. Po pogadance pracowaliśmy w 6 zespołach. Dyskutowaliśmy nad kształtowaniem bezpiecznego i kreatywnego sposobu spędzania czasu podczas przerw i konsekwencji niewłaściwego zachowania.

Mamy nadzieję, że wiele naszych pomysłów zostanie wcielonych w życie. :) Oto wyniki naszej pracy grupowej:

Działamy z imPETem!

Nasza klasa wzięła udział w szkolnym etapie Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego pod hasłem: „Działamy z imPEtem My, działajcie także i Wy”. Podzieleni na 5 zespołów wykonaliśmy na godzinie wychowawczej plakaty w formacie B1 dowolną techniką plastyczną zachęcające do segregacji butelek PET wraz z rymowanką. Poniżej załączamy efekty naszej pracy zespołowej. :)

LABORATORIUM CIEMNOŚCI – warsztaty edukacyjne

6 listopada 2018 roku wzięliśmy udział w warsztatach edukacyjnych „Laboratorium ciemności” w Polskim Związku Niewidomych w Warszawie. Zajęcia były prowadzone przez osoby niewidome i słabowidzące, a także przez widzących specjalistów.

Dzisiejszy świat coraz bardziej potrzebuje empatii i tolerancji. Zrozumienie i zauważenie potrzeb innych to dla każdego ważna lekcja życia społecznego – dla nas również. Dzięki tym warsztatom mogliśmy wczuć się w sytuację osoby niewidomej. Dowiedzieliśmy się także, jak radzą sobie niewidomi oraz słabowidzący i jak powinniśmy im pomagać.

Tematyka warsztatów:

  • Czy umiesz rozpoznać na ulicy osobę niewidomą lub słabowidzącą?
  • Czy chcesz sprawdzić, jak widzą osoby słabowidzące? – ćwiczenia z symulatorami różnych schorzeń wzroku.
  • Czy wiesz, jak pomóc osobie niewidomej przypadkowo spotkanej na ulicy – projekcja filmu rysunkowego „N jak niewidomy” oraz ćwiczenia w parach: „niewidomy” – „przewodnik”.
  • Po co jest biała laska? – ćwiczenia w goglach.
  • Świat dźwięków, dotyku, zapachów – nie widzę, a rozpoznaję – ćwiczenia w grupach.
  • Jak nalać wodę do szklanki, rozpoznać kolory, zmierzyć temperaturę? Nie widzę, a potrafię – ćwiczenia w grupach.
  • Jak czytają i piszą osoby niewidome? Prezentacja pisma Braille’a i specjalnych technik komputerowych.
  • Rysunki dla niewidomych, mapy, miniatury obiektów – próbuję rozpoznać w ciemności.

                                                                                                                                                                                                                                                                         

 

„Pełni Ducha i posłani” – spotkanie z misjonarzem

26 października odwiedził naszą szkołę misjonarz w celu podsumowania Tygodnia Misyjnego. Na świetlicy odbyło się specjalne spotkanie. Brat przywiózł ze sobą mobilną wystawę, dzięki której mogliśmy bliżej poznać Zimbabwe czy Argentynę.  Misjonarz ciekawie i z humorem opowiadał nam, jak wygląda życie w Afryce oraz na czym polega jego posługa w południowych krajach tego kontynentu. Wizytę brata uświetniła także prezentacja multimedialna, którą oglądaliśmy z zaciekawieniem.

Tego dnia wzięliśmy również udział we Mszy Świętej, którą poprowadził specjalnie dla nas misjonarz.

 

Wizyta w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

Dnia 19 października 2018 roku klasa IV a wybrała się na warsztaty teatralne do Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie. Uczniowie zmierzyli się z tekstem bajki Mickiewicza pt. „Przyjaciele”. Po krótkim wstępie, rozdaniu tekstów i wyznaczeniu ról, wszyscy uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w próbie czytanej.  Uczestnicy poznali tekst, zaimprowizowali scenki i nauczyli się wygłaszać role. W drugiej części warsztatów uczniowie „wystawili na scenie” bajkę Mickiewicza. Dzieci stworzyły więc „żywą” scenografię i wzięły udział w próbie generalnej, a następnie w premierowym przedstawieniu. Warsztat miał charakter „zabawy” w teatr i nie wymagał przygotowań w szkole. W spektaklu wzięły udział wszystkie dzieci z nauczycielami i prowadzącym zajęcia.

Dzięki uprzejmości pana przewodnika uczniowie zwiedzili część ekspozycji stałej poświęconej oczywiście Adamowi Mickiewiczowi, poznając przy okazji różne opowieści o życiu, twórczości, rodzinie i przyjaźniach poety.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z tego wyjścia. :)