Relacja z 6 Pikniku KMO

Drużyna Św. Franciszka na VI Pikniku KMO

W dniu 18 maja 2019 roku w Społecznym Gimnazjum nr 16 STO przy al. Solidarności 113c odbył się VI Piknik Klubów Młodego Odkrywcy pod patronatem Centrum Nauki Kopernik. Tematem tegorocznego pikniku były cztery żywioły. Czytaj dalej Relacja z 6 Pikniku KMO

Co rozpuszcza się, a co nie rozpuszcza się w wodzie?

W dniu 18 maja 2018 r. uczniowie z Drużyny Świętego Franciszka badali, co rozpuszcza się, a co nie rozpuszcza się w wodzie.

W tym celu przygotowaliśmy cały zestaw substancji takich jak m.in. cukier, olej, mąka pszenna, mąka ziemniaczana, mleko, sól. Następnie dodawaliśmy je do wody i sprawdzaliśmy, jak zachowują się względem wody.

V Piknik Naukowy Klubów Młodego Odkrywcy

Przedstawiciele Drużyny Świętego Franciszka reprezentowali naszą szkołę podczas V Pikniku Naukowego KMO w dniu 12 maja 2018 r.

Igor (1 a), Marysia (1 b), Maciek (1 b), Jacek (1 b), Kacper (4), Helenka (5 b), Kuba (5 b) wspaniale poradzili sobie z przeprowadzeniem ciekawych eksperymentów.

Wielkie przygotowania do V Pikniku Naukowego KMO

W dniu 11 maja 2018 r. członkowie Drużyny Świętego Franciszka planowali i przeprowadzali doświadczenia, które chcieli wykonać podczas zaplanowanego na dzień 12 maja 2018 r. Pikniku Naukowego Klubów Młodego Odkrywcy.

Zdecydowaliśmy, że na pikniku przeprowadzimy następujące eksperymenty: wędrująca woda, otrzymywanie tlenu, chemiczne jojo, strzelające probówki, kolorowa tęcza oraz wyprodukujemy kolorowe, pachnące mydełka.

Jak zrobić musujące kule do kąpieli?

Na zajęciach KMO w dniu 27 kwietnia 2018 r. tworzyliśmy musujące kule kąpielowe.

W tym celu potrzebowaliśmy substancji, które po wrzuceniu do wody zaczną ze sobą reagować i będą przy tym tworzyć pianę.

Do produkcji naszych kul kąpielowych wykorzystaliśmy: sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy, olej, barwniki i zapachy do produkcji mydełek.

Tworzenie własnych kul kąpielowych sprawiło nam dużo frajdy.

Zresztą zobaczcie sami!

Skala porostowa i jej zastosowanie do oceny czystości powietrza

Na zajęciach KMO w dniu 20 kwietnia 2018 roku członkowie Drużyny Świętego Franciszka zostali ekspertami od oceny czystości powietrza.

Wyposażeni w skale porostowe i lupy ruszyli do szkolnego ogrodu w poszukiwaniu porostów.

Przeprowadzone przez uczniów badania wykazały, że powietrze wokół szkoły jest średnio zanieczyszczone.

Jednym ze związków odpowiedzialnych za zanieczyszczenie powietrza jest dwutlenek siarki. Otrzymaliśmy tę substancję w pracowni chemicznej i zbadaliśmy, jak wpływa ona na rośliny zielone. Efekty jej działania były widoczne niemal natychmiast – na liściach pojawiły się jasne plamy.

Uczniowie mogli również obserwować pod mikroskopem przyniesione z ogrodu elementy przyrody. Wśród nich znalazła się mrówka.

Po zajęciach oddaliśmy przyrodzie wszystko, co od niej pożyczyliśmy.

Dwa Kluby Młodego Odkrywcy w jednym miejscu

W dniu 13 kwietnia 2018 roku na zajęciach naszego KMO gościliśmy starszych uczniów z KMO Chempo. Goście przygotowali dla nas pokaz kilku doświadczeń chemicznych, np. duch w cylindrze, płonąca ławka czy pasta dla słonia. Kolejne doświadczenia takie jak: tęcza na talerzu, barwienie roztworów i badanie gęstości substancji wykonaliśmy wspólnie.

Na zakończenie zajęć chętni uczniowie mogli zadać zagadkę naukową. Zgłosił się Maciek Kołodziejski, który zapytał uczestników KMO, dlaczego jeśli nalewamy sobie soku, to nie możemy nalać go tak, aby wystawał z kubka, a gdy nakładamy lody, to one mogą wystawać z kubka? Zagadka okazała się dość prosta dla członków Drużyny Świętego Franciszka i Maciek szybko usłyszał prawidłową odpowiedź.

Wspólne eksperymentowanie było ciekawym doświadczeniem dla wszystkich uczestników zajęć.

 

Chemiczny pożeracz, czyli jak szybko pozbyć się styropianu?

W dniu 6 kwietnia 2018 roku członkowie Drużyny Świętego Franciszka przeprowadzili doświadczenie ze styropianem.

Zadaniem uczniów było umieszczenie jak najmniejszych kawałków styropianu w dużych zlewkach. To wydawałoby się proste zadanie okazało się dość trudne, ponieważ styropian elektryzował się i przylegał do dłoni i ubrań, unikając tym samym umieszczenia go w zlewce. Takie zachowanie się styropianu sprawiło  wiele radości uczniom. Gdy jednak udało się już umieścić styropian w zlewkach, to uczniowie podziałali na niego acetonem. I wiecie co się stało? Styropian zniknął! W jego miejsce pojawiła się plastyczna masa, przypominająca slime.

Tego dnia na pewno żaden z rodziców nie miał wątpliwości, jaką substancją zajmowaliśmy się na zajęciach KMO :) Uczniowie przynieśli ją do domu przyczepioną do włosów i ubrania.

Chemiczne jojo, czyli jak sprawić aby krople octu poruszały się w górę i w dół?

Uczniowie z Drużyny Świętego Franciszka, w dniu 23 marca 2018 roku przeprowadzili doświadczenie o nazwie chemiczne jojo.
Na początku postawili hipotezę, że w doświadczeniu coś będzie musiało poruszać się w górę i w dół, ponieważ tak zachowuję się zabawka – jojo.
Okazało się, że tym czymś były zabarwione krople octu poruszające się w zlewce wypełnionej olejem. Na dnie zlewki znajdowała się soda oczyszczona. Wkraplany przez uczniów ocet spadał na dno naczynia,
gdzie stykał się z sodą. Wokół kropel octu powstawały bąbelki gazu, które unosiły je do góry.  Przy powierzchni oleju bąbelki odczepiały się od kropel, które znowu zaczynały opadać na dno.
Za pomocą płonącego łuczywa członkowie Drużyny Świętego Franciszka zidentyfikowali wydzielający się gaz. Łuczywo po zbliżeniu do powierzchni oleju zgasło. Wydzielający się gaz to dwutlenek węgla.

Chemiczne węże

Podczas zajęć KMO w dniu 9 marca 2018 roku, członkowie Drużyny Świętego Franciszka, przeprowadzili doświadczenie, którego efektem było pojawienie się czarnych węży!

Nie wierzycie, że to jest możliwe? Zobaczcie sami! Poniżej zamieszczamy zdjęcia z przebiegu tego eksperymentu.

Nasz czarny wąż, a raczej wiele węży, to popiół „nadmuchany” dwutlenkiem węgla. Wąż powstał podczas spalania mieszaniny sody oczyszczonej i cukru. Kiedy podpaliliśmy wspomniane składniki (wcześniej dobrze ze sobą wymieszane), to zaszła reakcja, podczas której wytworzył się między innymi dwutlenek węgla, który spulchnił węża.

Dwutlenek węgla, który powstaje w wyniku rozkładu sody oczyszczonej i proszku do pieczenia przyczynia się do tego, że wypieki babć i mam są pięknie wyrośnięte.