Konstruujemy robotyczne ramiona…

Jak pracują ludzkie dłonie? Jak są zbudowane? Jaką funkcję pełnią ścięgna? Jak zbudowane są palce?

Odpowiedzi na powyższe pytania były niezwykle ważne w kontekście konstruowania robotycznych ramion.

Członkowie Drużyny Świętego Franciszka dzielnie pracowali nad nimi w trakcie zajęć KMO.

Nasze robotyczne ramiona wykonane zostały z tektury, ale w przyszłości… kto wie, jak potoczą się losy członków Drużyny Świętego Franciszka… Patrząc na zaangażowanie niektórych osób w pracę, śmiało można stwierdzić, że mają zadatki na świetnych konstruktorów.

Poniżej krótka fotorelacja z naszych działań:

 

Dlaczego „Kreta” nie można stosować do udrażniania rur aluminiowych?

Na zajęciach Klubu Młodego Odkrywcy w dniu 24 listopada 2017 roku, przed Drużyną Świętego Franciszka stanęło kolejne zadanie. Tym razem uczestnicy zajęć, musieli rozwikłać następujący problem badawczy: Dlaczego preparatu o nazwie „Kret” nie można używać do udrażniania rur aluminiowych?

Uczniowie postawili  hipotezę, że „Kret” zżera aluminium :)

Zbadaliśmy to eksperymentalnie. Do roztworu „Kreta” uczniowie wrzucili kulki z foli aluminiowej i prawie natychmiast zaczęły pojawiać się pęcherzyki jakiegoś gazu. Gaz spalał się gwałtownie, wydając charakterystyczny dźwięk. To był wodór.

Na postawie przeprowadzonego doświadczenia okazało się, że aluminium wchodzi w reakcję chemiczną z roztworem „Kreta” i tej reakcji towarzyszy wydzielanie wodoru.

 

Czy można zobaczyć bakterie?

W ramach zajęć KMO przygotowaliśmy hodowle bakterii na podłożu agarowym. Przy pomocy patyczków kosmetycznych pobieraliśmy bakterie z naszej skóry, ubrania i przedmiotów znajdujących się w sali lekcyjnej. Nasze próbki zostały podpisane i pozostawione na dwa tygodnie.

W dniu 10.11.2017 r. mogliśmy podziwiać wyhodowane kolonie bakterii. Różniły się one wielkością oraz kolorem. Podziwialiśmy je również pod mikroskopem. Rozmawialiśmy o tym, że nie wszystkie bakterie są szkodliwe dla człowieka.

 

 

Gdzie to powietrze?

Czy powietrze jest w sali, w której się uczymy? Jak się o tym można przekonać? Z czego składa się powietrze? Ile waży powietrze znajdujące się w sali lekcyjnej?

Na te i inne pytania poszukiwali odpowiedzi młodzi odkrywcy z Drużyny Świętego Franciszka w dniu 27 października 2017 r.

Budujemy lądownik dla astronauty

W mediach często słyszymy o przygotowaniach do wyprawy na Marsa. W związku z tym faktem, w ramach zajęć KMO w dniu 13 października 2017 roku, zastanawialiśmy się, jak należy skonstruować lądownik umożliwiający bezpieczne lądowanie astronautów na powierzchni tej planety. Pracowaliśmy w pięciu zespołach, z których każdy miał inną koncepcję wykonania lądownika. Czasami dyskusje w grupach zadaniowych były bardzo burzliwe, jednak w efekcie prac powstało 5 konstrukcji. W każdej z nich zasiadł astronauta – jajko. Lądowanie na Marsie, z wysokości 120 cm, przeżyło dwóch astronautów. Gratulujemy zwycięskim drużynom!

Na koniec zajęć, niektórzy konstruktorzy poprosili o materiały potrzebne do wykonania lądownika, aby móc udoskonalać jego konstrukcję w domu.

Uczniowskie pomysły na eksperymenty

W dniu 6 października 2017 roku odbyły się trzecie zajęcia w ramach Klubu Młodego Odkrywcy.

Członkowie Drużyny Świętego Franciszka zaproponowali, że od tego spotkania każde zajęcia będą rozpoczynały się doświadczeniem/eksperymentem zaproponowanym przez jednego z nich.

Podczas zajęć swoje doświadczenie zaprezentowała Amelia S., która wraz
z pozostałymi uczestnikami zajęć wykonała kolorowy wulkan. Do przeprowadzenia tego doświadczenia wykorzystano roztwór sody oraz ocet, a jako barwnik – sok z czarnych jagód.

Druga część zajęć poświęcona była atramentom sympatycznym. Członkowie Drużyny  za pomocą roztworu sody wykonali niewidzialne rysunki, które następnie wywołali wykorzystując fenoloftaleinę. Wywnioskowali, że ilość łyżeczek sody rozpuszczonej w 1/2 kubka wody miała wpływ na intensywność koloru magicznego rysunku.

 

Samo? Nie samo?

29 września 2017 roku, podczas zajęć Klubu Młodego Odkrywcy, członkowie Drużyny Świętego Franciszka zastanawiali się na dwoma problemami.

Po pierwsze, czy balon może się sam napompować, a po drugie, czy woda może sama przelewać się z pojemnika do pojemnika?

Okazało się, że odpowiednio przygotowane balony samodzielnie się napompują. Wystarczy wcześniej do balonu wsypać trochę sody oczyszczonej i założyć go na butelkę z octem. Po wysypaniu sody do octu balon zaczyna wypełniać się gazem. Po „nalaniu” tego gazu do szklanki i „wylaniu” na zapaloną świeczkę, jej płomień gaśnie. Ten gaz to dwutlenek węgla.

Zbadaliśmy również, że woda może przelewać się z jednego naczynia do drugiego, ale musimy wskazać jej drogę. Wystarczy, że połączymy naczynia papierowymi ręcznikami zwiniętymi w rulon.

Naszemu odkrywaniu towarzyszyło wiele emocji.

 

Czy można zrobić dziurę w wodzie?

Podczas pierwszych zajęć Klubu Młodego Odkrywcy, w dniu 22 września 2017 roku, zastanawialiśmy się, czy można zrobić dziurę w wodzie.

Członkowie Drużyny Świętego Franciszka mieli rożne pomysły na rozwiązanie tego problemu.

Znaleźliśmy dwa sposoby:

  1. aby zrobić dziurę w wodzie należy niewielką ilość wody nalać na talerzyk, a następnie delikatnie dmuchać w wybrane miejsce… po pewnym czasie powstanie tam dziura, czyli miejsce bez wody
  2. na talerzyk z niewielką ilością wody za pomocą pipety Pasteura wlewamy kilka kropel alkoholu, co powoduje powstanie dziury w wodzie.

Klub Młodego Odkrywcy w naszej szkole

We wrześniu 2017 roku w naszej szkole swoją działalność rozpoczął Klub Młodego Odkrywcy – Drużyna Świętego Franciszka. Taką nazwę klubu wybrali w drodze głosowania jego uczestnicy.

Drużyna Świętego Franciszka liczy 28 uczniów z klas 1-5. Jej opiekunem jest Magdalena Kołodziejska.

Celem działalności KMO jest rozwijanie u uczniów umiejętności posługiwania się metodą badawczą. W Klubach Młodego Odkrywcy uczniowie wspólnie eksperymentują pod okiem opiekunów, zdobywając samodzielnie wiedzę o otaczającym świecie.

Kluby Młodego Odkrywcy działają zarówno w Polsce jak i poza granicami naszego kraju, np. na Białorusi, Ukrainie, w Gruzji. Ich działalność wspierają Centrum Nauki Kopernik oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Więcej informacji na temat działalności klubów jest dostępnych na stronie: http://www.kmo.org.pl/index.php