Skala porostowa i jej zastosowanie do oceny czystości powietrza

Na zajęciach KMO w dniu 20 kwietnia 2018 roku członkowie Drużyny Świętego Franciszka zostali ekspertami od oceny czystości powietrza.

Wyposażeni w skale porostowe i lupy ruszyli do szkolnego ogrodu w poszukiwaniu porostów.

Przeprowadzone przez uczniów badania wykazały, że powietrze wokół szkoły jest średnio zanieczyszczone.

Jednym ze związków odpowiedzialnych za zanieczyszczenie powietrza jest dwutlenek siarki. Otrzymaliśmy tę substancję w pracowni chemicznej i zbadaliśmy, jak wpływa ona na rośliny zielone. Efekty jej działania były widoczne niemal natychmiast – na liściach pojawiły się jasne plamy.

Uczniowie mogli również obserwować pod mikroskopem przyniesione z ogrodu elementy przyrody. Wśród nich znalazła się mrówka.

Po zajęciach oddaliśmy przyrodzie wszystko, co od niej pożyczyliśmy.

Dwa Kluby Młodego Odkrywcy w jednym miejscu

W dniu 13 kwietnia 2018 roku na zajęciach naszego KMO gościliśmy starszych uczniów z KMO Chempo. Goście przygotowali dla nas pokaz kilku doświadczeń chemicznych, np. duch w cylindrze, płonąca ławka czy pasta dla słonia. Kolejne doświadczenia takie jak: tęcza na talerzu, barwienie roztworów i badanie gęstości substancji wykonaliśmy wspólnie.

Na zakończenie zajęć chętni uczniowie mogli zadać zagadkę naukową. Zgłosił się Maciek Kołodziejski, który zapytał uczestników KMO, dlaczego jeśli nalewamy sobie soku, to nie możemy nalać go tak, aby wystawał z kubka, a gdy nakładamy lody, to one mogą wystawać z kubka? Zagadka okazała się dość prosta dla członków Drużyny Świętego Franciszka i Maciek szybko usłyszał prawidłową odpowiedź.

Wspólne eksperymentowanie było ciekawym doświadczeniem dla wszystkich uczestników zajęć.

 

Chemiczny pożeracz, czyli jak szybko pozbyć się styropianu?

W dniu 6 kwietnia 2018 roku członkowie Drużyny Świętego Franciszka przeprowadzili doświadczenie ze styropianem.

Zadaniem uczniów było umieszczenie jak najmniejszych kawałków styropianu w dużych zlewkach. To wydawałoby się proste zadanie okazało się dość trudne, ponieważ styropian elektryzował się i przylegał do dłoni i ubrań, unikając tym samym umieszczenia go w zlewce. Takie zachowanie się styropianu sprawiło  wiele radości uczniom. Gdy jednak udało się już umieścić styropian w zlewkach, to uczniowie podziałali na niego acetonem. I wiecie co się stało? Styropian zniknął! W jego miejsce pojawiła się plastyczna masa, przypominająca slime.

Tego dnia na pewno żaden z rodziców nie miał wątpliwości, jaką substancją zajmowaliśmy się na zajęciach KMO :) Uczniowie przynieśli ją do domu przyczepioną do włosów i ubrania.

Chemiczne jojo, czyli jak sprawić aby krople octu poruszały się w górę i w dół?

Uczniowie z Drużyny Świętego Franciszka, w dniu 23 marca 2018 roku przeprowadzili doświadczenie o nazwie chemiczne jojo.
Na początku postawili hipotezę, że w doświadczeniu coś będzie musiało poruszać się w górę i w dół, ponieważ tak zachowuję się zabawka – jojo.
Okazało się, że tym czymś były zabarwione krople octu poruszające się w zlewce wypełnionej olejem. Na dnie zlewki znajdowała się soda oczyszczona. Wkraplany przez uczniów ocet spadał na dno naczynia,
gdzie stykał się z sodą. Wokół kropel octu powstawały bąbelki gazu, które unosiły je do góry.  Przy powierzchni oleju bąbelki odczepiały się od kropel, które znowu zaczynały opadać na dno.
Za pomocą płonącego łuczywa członkowie Drużyny Świętego Franciszka zidentyfikowali wydzielający się gaz. Łuczywo po zbliżeniu do powierzchni oleju zgasło. Wydzielający się gaz to dwutlenek węgla.

Chemiczne węże

Podczas zajęć KMO w dniu 9 marca 2018 roku, członkowie Drużyny Świętego Franciszka, przeprowadzili doświadczenie, którego efektem było pojawienie się czarnych węży!

Nie wierzycie, że to jest możliwe? Zobaczcie sami! Poniżej zamieszczamy zdjęcia z przebiegu tego eksperymentu.

Nasz czarny wąż, a raczej wiele węży, to popiół „nadmuchany” dwutlenkiem węgla. Wąż powstał podczas spalania mieszaniny sody oczyszczonej i cukru. Kiedy podpaliliśmy wspomniane składniki (wcześniej dobrze ze sobą wymieszane), to zaszła reakcja, podczas której wytworzył się między innymi dwutlenek węgla, który spulchnił węża.

Dwutlenek węgla, który powstaje w wyniku rozkładu sody oczyszczonej i proszku do pieczenia przyczynia się do tego, że wypieki babć i mam są pięknie wyrośnięte.

Co to jest „chemiczny kameleon”?

Członkowie Drużyny Świętego Franciszka doskonale wiedzą, że kameleon to gad słynący ze zdolności do zmiany swojego ubarwienia. Ale tego,  co oznacza stwierdzenie „chemiczny kameleon” dowiedzieli się dopiero  podczas zajęć KMO w dniu 2 marca 2018 r.

Przeprowadziliśmy doświadczenie nazywane zegarem jodowym, podczas którego w mgnieniu oka przezroczysta, klarowna ciecz zamieniała się w ciemną, prawie czarną. Jakież wielkie było zdziwienie badaczy, gdy w jednej chwili roztwór zmienił się nie do poznania.

Następnie uczniowie mogli dodając odpowiednie odczynniki wpływać na zmianę barwy roztworu, raz na jasną, a drugi raz na ciemną.

Wiemy już, że „chemiczne kameleony”, to roztwory, które potrafią zmieniać swoją barwę!

W poszukiwaniu stanu równowagi

Na zajęciach KMO w dniu 16 lutego 2018 roku członkowie Drużyny Świętego Franciszka poszukiwali stanu równowagi.

Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jaki zmysł umożliwia nam czucie położenia naszego ciała w przestrzeni? Zastanawialiśmy się również, dlaczego gdy się obracamy wokół własnej osi, kręci nam się w głowie jeszcze chwilę po zatrzymaniu?

Zbudowaliśmy uproszczony model zmysłu równowagi. W tym celu wykorzystaliśmy słoik wypełniony częściowo wodą, w którym umieściliśmy szklane kulki, odpowiadające kamyczkom błędnikowym. Obracając słoikiem wprawialiśmy kulki w ruch, a one poruszały się jeszcze przez chwilę po zatrzymaniu słoika. Odkryliśmy, dlaczego kręci nam się w głowie jeszcze przez jakiś czas po zakończeniu obracania się.

Zbadaliśmy również, że nie tylko ludzie dążą do stanu równowagi, ale także przedmioty.

Konstruujemy rakiety!

W dniu 6 lutego 2018 r. z  przylądka Canaveral w przestrzeń kosmiczną wystartowała rakieta Falcon 9. Jej start oglądało wielu członków Drużyny Świętego Franciszka. Dlatego tematem zajęć Klubu Młodego Odkrywcy, w dniu 9 lutego 2018 r. były loty w kosmos oraz konstruowanie statków kosmicznych. Okazało się, że zbudowanie pojazdu, który dotrze na Marsa wcale nie jest takie proste. Jednak kolejne modyfikacje wprowadzane przez członków poszczególnych ekip konstruktorów spowodowały, że wszystkie pojazdy osiągnęły wymarzony cel – dotarły na czerwoną planetę.

Balonowe eksperymenty

Na pierwszych zajęciach po feriach, członkowie Drużyny Świętego Franciszka, przeprowadzali eksperymenty balonowe.

Każdy z uczestników zajęć mógł wymyślić i zaprezentować swój eksperyment z wykorzystaniem balonów. Pojawiło się wiele różnych pomysłów, ale największą popularnością cieszyły się balonowe szaszłyki.

Zbadaliśmy dlaczego sklejone ze sobą balony mogą obracać się w strumieniu powietrza.

Dowiedzieliśmy się również, że można przebić balon wyciskając sok ze skórki pomarańczy.

Jak powstaje śnieg?

Podczas zajęć KMO, które miały miejsce tuż przed feriami, najpierw rozmawialiśmy jak powstaje śnieg a następnie sami go produkowaliśmy.

Sztuczny śnieg otrzymaliśmy z sody oczyszczonej oraz pianki do golenia, zmieszanych ze sobą w odpowiednich proporcjach.