Wdzięczna woda

Czy woda potrafi odwzajemniać okazywaną jej wdzięczność, życzliwość i miłość? Jak uważacie?

My postanowiliśmy sprawdzić to doświadczalnie. W dwóch kiełkownicach wysialiśmy nasiona lucerny. Przy jednym z pojemników umieściliśmy kartkę z sercem – symbolem miłości, a przy drugim – kartkę z informacją „kontrola”, co oznaczało próbę kontrolną.  Pojemniki ustawiliśmy na parapecie, pamiętając aby nie narazić roślin na bezpośrednią ekspozycję słońca. Fizyczne warunki uprawy roślin w obu pojemnikach były takie same. Różnica polegała na tym, że podlewając rośliny w pojemniku oznaczonym serduszkiem, pochylaliśmy się nad nim i przesyłaliśmy wodzie nasze uczucia, zachwycaliśmy się nią, okazywaliśmy naszą wdzięczność i miłość. Wypowiadaliśmy słowa: „Kochamy Cię wodo!”. Końcowy efekt był dla nas zaskakujący! Woda odwzajemniła nasze uczucia, co było doskonale widoczne w ostatnim, 7 dniu eksperymentu (sami zobaczcie na zdjęciu)! To było niesamowite doświadczenie!

Modna woda, czyli pokaz mody karnawałowej w naszej szkole

Przy okazji balu karnawałowego, zachęciliśmy uczniów naszej szkoły do zaprojektowania i wykonania strojów karnawałowych poprzez ponowne wykorzystanie i upcykling starych, niewykorzystywanych już ubrań. Każde ponownie wykorzystane ubranie pozwala na zaoszczędzenie tysięcy litrów ukrytej wody i przyczynia się do ograniczenia skutków jej zanieczyszczenia w sąsiedztwie zakładów produkcyjnych.

Przygotowując pokaz mody karnawałowej, rozpoczęliśmy od zredagowania i rozpowszechnienia stosownego ogłoszenia dla uczniów i rodziców, w którym zawarliśmy ideę naszego pomysłu oraz wyjaśniliśmy, czym jest upcykling. Określiliśmy zasady udziału w pokazie. Uczniowie oprócz stroju lub jego elementów musieli przygotować krótki opis dotyczący sposobu powstania tego przebrania. Opis stroju był odczytywany podczas pokazu mody. Jury konkursu doceniło najbardziej pomysłowych uczniów. W nagrodę otrzymali oni butelki na wodę, którą zawsze mogą nosić przy sobie.

Wodna zamiana

W dniu 8 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyła się Wodna zamiana.

W ramach przygotowań do tego wydarzenia stworzyliśmy plakaty pt. „Gdzie ukryła się woda?”, na których zawarliśmy informacje o tym, jak wiele wody zużywa się do produkcji różnych rzeczy. Tematyką ukrytej wody zajmowali się również uczestnicy koła przyrodniczego i biologicznego. Termin wydarzenia ustaliliśmy wspólnie z Panią Dyrektor. Do udziału w Wodnej wymianie zaprosiliśmy wszystkich uczniów naszej szkoły. Otrzymaliśmy także wsparcie od naszych nauczycieli, którzy pomogli nam w gromadzeniu rzeczy przeznaczonych na wymianę. W dniu Wodnej zamiany, wszyscy uczniowie, którzy przynieśli swoje nieużywane już rzeczy, mogli zabrać do domu „nowe” rzeczy. W ten sposób zyskiwali zabawkę, grę lub książkę. Wszyscy uczestnicy byli doskonale przygotowani do wydarzenia i doskonale znali jego cel. Żadne pytania prowadzących o liczbę litrów wody potrzebnych do produkcji poszczególnych rzeczy, nie były w stanie ich zaskoczyć. Uczestnicy Wodnej wymiany zobowiązali się oszczędzać wodę zarówno w swoich domach, jak i w szkole.  Swoje zobowiązania zapisali na liliach wodnych. Następnie na ich podstawie został przygotowany plakat, który został wywieszony na jednym z głównych holów szkoły. Teraz będzie nam przypominał o naszych postanowieniach.

Wodny deptak

Jest! Mamy go w naszej szkole! Już teraz wszyscy uczniowie dowiedzą się, co można zrobić, aby oszczędzać drogocenną wodę.

Wodny deptak powstawał podczas zajęć koła przyrodniczego i biologicznego, kiedy to dokładnie analizowaliśmy, ile wody zużywamy podczas wykonywania codziennych czynności. Trudno było nam uwierzyć, że aż tak dużo litrów wody jest zużywanych podczas codziennych czynności. Pragniemy zachęcać wszystkich, aby zmienili swoje nawyki i np. zamiast zmywać w zmywarce (50 l wody), zaczęli zmywać w zlewie (8 l wody), ale nie pod bieżącą wodą, zamiast kąpać się w wannie (80 l wody) brać krótki, 5-cio minutowy prysznic (35 l wody).

Wodny deptak, w postaci stópek z pomysłami na oszczędzanie wody został umieszczony na jednym ze szkolnych korytarzy i na przerwach gromadzi wiele osób, które z zainteresowaniem czytają zawarte tam pomysły.

Festiwal wody, po raz pierwszy w naszej szkole

W dniu 22 września 2017 roku w szkole Świętego Franciszka odbył się Festiwal wody.

Jego realizacja była możliwa dzięki zaangażowaniu grupy uczniów z klasy 7 oraz dwóch uczennic z klasy 6a przy wsparciu nauczycielek chemii –
p. Magdaleny Kołodziejskiej oraz biologii – p. Beaty Potasińskiej.

Poniżej zamieszczona została krótka relacja uczniowska z przebiegu tego wydarzenia.

Festiwal wody przeprowadziliśmy w naszej szkole dla uczniów
z klas młodszych. W ramach przygotowań do tego wydarzenia stworzyliśmy plakaty pt. „Woda – najcenniejszy dar natury”
i szczegółowo zaplanowaliśmy nasze działania. Zorganizowaliśmy siedem stoisk: budowanie filtrów do oczyszczania wody, zobowiązania na lilii wodnej, woda ukryta w pożywieniu, badanie fizyko-chemiczne wody, różne sposoby oczyszczania wody, np. z oleju i z zanieczyszczeń organicznych, obieg wody w przyrodzie, napięcie powierzchniowe, gra planszowa oraz rozpoznawanie drzew i krzewów po liściach.

Przygotowując stanowisko dotyczące filtrowania wody wykorzystaliśmy wiedzę i doświadczenia zdobyte podczas wyzwania Mini SASS. Uczestnicy warsztatów mieli również za zadanie ocenić, ile wody zużywa się
w procesach produkcji różnych rodzajów żywności. Za pomocą pasków akwarystycznych badali właściwości chemiczne wody: źródlanej, mineralnej i wody z kranu. Określali również ich właściwości fizyczne.
W ramach wodnych warsztatów przygotowaliśmy proste doświadczenie obrazujące obieg wody w przyrodzie. Jednym z zadań przewidzianym dla uczestników było rozpoznawanie drzew i krzewów na podstawie liści,
z wykorzystaniem specjalnej planszy. Uczestnicy mogli również spróbować swoich sił w grze poświęconej wodzie. Na koniec wszyscy zapisali swoje zobowiązania dotyczące oszczędzania wody na papierowych liliach wodnych i wrzucili je do przygotowanego przez nas stawu.

Uczestników wodnych warsztatów bardzo poruszyła prezentacja na temat dostępu do wody dzieci w innych krajach, które często muszą pokonywać wiele kilometrów, aby dostarczyć wodę swoim bliskim.

Realizacja warsztatów pozwoliła nam sprawdzić się w roli organizatorów. Mogliśmy doskonalić umiejętność współpracy i wcielić się w rolę edukatorów. Było to ciekawe doświadczenie.

 

Wodne tajemnice drzew

W dniu 21 września 2017 roku uczniowie klasy 4 naszej szkoły uczestniczyli w realizacji kolejnego zadania, tym razem w ramach misji TAJEMNICZA WODA.

Poniżej znajduje się krótka relacja z tej misji.

Drzewa mają nieocenioną wartość dla przyrody oraz ogromne znaczenie dla człowieka. Pełnią wiele istotnych funkcji. Najczęściej kojarzymy je z produkują tlen, ale drzewa także redukują hałas, a  poprzez proces transpiracji (parowania wody z powierzchni liści) kształtują mikroklimat oraz sprzyjają procesowi retencji (magazynowania) wody. Te tajemnice drzew poznaliśmy podczas warsztatów poświęconych znaczeniu drzew z naszego najbliższego otoczenia, czyli z terenu szkoły. Znając ich wartość, nie chcieliśmy, aby pozostały „bezimienne”, dlatego zebraliśmy pochodzące z nich liście i przystąpiliśmy do ich rozpoznawania na podstawie planszy do oznaczania drzew i krzewów. W tym zadaniu wspierały nas: pani Beata Potasińska – nauczycielka biologii oraz pani dr M. Graniszewska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, za co serdecznie dziękujemy. Z zebranych liści uczyliśmy się tworzyć zielniki, które są wizytówką naszych drzew. Przestały być one dla nas bezimienne bowiem wszystkie są już nam znane. To dobrze, że wokół naszej szkoły rośnie tak wiele drzew. Teraz bardziej potrafimy to docenić.

Plansza do rozpoznawania drzew i krzewów na podstawie liści została podarowana naszej szkole przez Fundację GAP Polska i teraz będą mogli
z niej korzystać również uczniowie innych klas.

Mini SASS – Badanie wody w stawie

W dniu 8 września 2017 roku wraz z nauczycielkami chemii – Magdaleną Kołodziejska i biologii – Beatą Potasińska, podjęliśmy się realizacji kolejnego zadania w ramach misji CZYSTA WODA.

W pobliżu naszej szkoły, w Parku Sieleckim, jest staw. Byliśmy ogromnie ciekawi, czy znajdująca się w nim woda jest dostatecznie czysta, aby mogło występować w niej życie. Odpowiednio przygotowaliśmy się do przeprowadzenia badań. Mieliśmy ze sobą lupy, pojemniki, siatki do wyławiania organizmów wodnych, mikroskop oraz plansze do oznaczania organizmów. W skupieniu prowadziliśmy badania nad zbiornikiem wodnym, współpracowaliśmy ze sobą i chętnie dzieliliśmy się swoimi odkryciami. Samodzielnie próbowaliśmy ustalić nazwy znalezionych organizmów, jednak to było trudne zadanie. Z pomocą przyszła nam plansza do oznaczania organizmów wodnych. Naszym dużym zainteresowaniem cieszył się przenośny mikroskop, dzięki któremu mogliśmy dostrzec detale niewidoczne gołym okiem. Do badania wody w stawie wykorzystaliśmy również paski akwarystyczne, dzięki którym mogliśmy ocenić zakwaszenie wody w zbiorniku, zawartość azotanów oraz jej twardość. Na podstawie naszych badań stwierdziliśmy, że woda w stawie nie jest zasobna w tlen, co przełożyło się na niewielką różnorodność życia.

Podczas zajęć mogliśmy uczyć się od siebie na wzajem np. w zakresie posługiwania się sprzętem oraz wymieniać się posiadaną wiedzą. Po przeprowadzeniu badań wszystkie organizmy zwróciliśmy przyrodzie.

Pierwsza misja za nami

Filtrowanie wody

W dniu 5 września 2017 roku, w ramach misji CZYSTA WODA, na zajęciach z panią Beatą Potasińską, wykonaliśmy zadanie „Oczyść tę wodę!”.

Wiedzieliśmy, że woda w naszych kranach pobierana jest z Wisły (dokładniej – kilka metrów pod dnem rzeki). Sposób jej oczyszczania przeprowadziliśmy doświadczalnie. Skupiliśmy się na filtrowaniu. Odkrywaliśmy kolejność warstw żwirku i piasku, podobnie jak to ma miejsce w miejskiej stacji uzdatniania wody. Czy najpierw jest drobny piasek, czy może drobny żwirek? Do tego dołożyliśmy warstwę węgla aktywowanego, który pochłania pewne zanieczyszczenia obecne w wodzie, np. z pestycydów. Po stworzeniu filtra udało się nam niemal czarną na początku próbkę wody doprowadzić do stanu prawie przezroczystego!

Doświadczenie oczyszczania brudnej wody uświadomiło nam, jak wymagającym procesem jest jej oczyszczanie, aby w kranach była ona idealnie czysta. Będzie ono przypominać o  bardziej odpowiedzialnym korzystaniu z wody w domu i szkole. Z większą troską będziemy teraz podchodzić do spraw zanieczyszczenia rzeki, które mogłyby wpłynąć na czystość wody w Wiśle, z której pobierana jest woda do naszych domów.

Nowy rok szkolny – nowa przygoda

Na początku września 2017 roku nasza szkoła przystąpiła do międzynarodowego programu Badacz Wody. W programie biorą udział uczniowie z takich krajów jak: Bermudy, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Polska, Afryka Południowa, Hiszpania, Szwajcaria, Turcja i Wielka Brytania.

Misją Badaczy jest ratowanie naszego wspaniałego świata WODY.

Drużynę szkoły im. Św. Franciszka – Polish Water Heroes, stanowią uczniowie klasy 7, którzy doświadczeniami zdobywanymi w ramach projektu dzielą się ze swoimi koleżankami i kolegami z młodszych klas.

Na chwilę obecną, po realizacji pierwszych misji, Szkoła Podstawowa Świętego Franciszka zajmuje 125 miejsce na świecie (spośród 2783 szkół zarejestrowanych w programie): http://badaczwody.pl/najlepsze-zespoly-na-swiecie.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie: http://badaczwody.pl/home

Poniżej zdjęcie drużyny Polish Water Heroes: