Pielgrzymka do Pratulina na Różaniec do granic.

7 października, sobota, piąta rano, kanapki już zrobione, w termosie parzy się gorąca herbata, czas budzić dzieci. O dziwo, wstały chętnie. Jedziemy do szkoły Św. Franciszka, aby stamtąd z całą wspólnotą szkolno-pielgrzymkową pielgrzymować na akcję „Różaniec do granic” do Pratulina przy granicy Polski i Białorusi.
Uśmiech, radość i śpiew towarzyszyły nam przez całą podróż, a różaniec otrzymany w prezencie od Pani Dyrektor był tego dnia miłym początkiem spotkania z Matką Bożą.
Eucharystii przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda, który w homilii, przypomniał że przyjechaliśmy tutaj do Pratulina by modlić się za naszą Ojczyznę, za nasze rodziny i za cały świat. Nawoływał do modlitwy, aby w naszym kraju panował porządek, pokój, jedność, wzajemne zrozumienie i pomoc. Podkreślał by modlić się za polskie rodziny, bo w nich siła i nadzieja na przyszłość. 
Po Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu udaliśmy się się do „strefy modlitwy” tuż przy granicy Polski, aby modlić się na różańcu bo właśnie ta modlitwa jest naszą potężną bronią i tarczą, tak silną, że potrafi zmieniać bieg historii. Ufamy, że wspólnie odmówiony cały różaniec przez ponad milion Polaków na granicach naszego kraju, w tym samym dniu, o tej samej godzinie, w tych samych intencjach, nie tylko może zmienić zbieg zdarzeń, ale przemienić i otworzyć nasze serca na działanie Łaski Bożej.

Modliliśmy się na różańcu w 5 językach: polskim, angielskim, niemieckim, włoskim i po łacinie. Nasza modlitwa rozbrzmiewała na wszystkie strony świata, była podniosła i wzruszająca.
Zmęczeni, ale pełni pokoju i nadziei wróciliśmy do naszych domów i naszych rodzin.
Pielgrzymka wymagała od nas, a przede wszystkim od naszych dzieci wysiłku, odwagi, często rezygnacji z przyjemności tego dnia, ale wierzymy, że w ten sposób odpowiedzieliśmy Maryi na Jej wezwanie do ratowania świata przez Różaniec. 
A słowa moich dwóch córek, 11 i 12 lat, niech będą podziękowaniem za możliwość uczestniczenia w  pielgrzymce: „Dziękujemy mamo, że mogłyśmy tam być. Jesteśmy dumne z Polski”. 

Iwona Giedzińska

Święto Szkoły

     Tradycją stało się, że 4 października, razem ze Świętem Patrona, odbywa się ślubowanie pierwszoklasistów. Tak było i w tym roku.
Świętowanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą w szkolnej kaplicy. Następnie odbyła się uroczysta akademia. Po przemówieniu Pani Dyrektor uczniowie klasy IIIb zaprezentowali program artystyczny, w którym przedstawili blaski i cienie szkolnego życia, przypomnieli o prawach  i obowiązkach ucznia, a także zadeklarowali chęć pomocy swoim młodszym kolegom. Potem przyszedł czas na występ bohaterów tego dnia; uczniów klasy Ia  i Ib.

    Pierwszoklasiści prezentowali przed samym Świętym Franciszkiem i 
wszystkimi zebranymi, to co już wiedzą o szkole i Polsce. Egzamin zdali śpiewająco, dlatego mogli przystąpić do ślubowania. Pani Dyrektor dokonała pasowania na ucznia i nasi pierwszoklasiści zostali pełnoprawnymi uczniami Szkoły Św. Franciszka. Po oficjalnej części uroczystości, nastąpił czas zabawy, którą poprowadził Święty Franciszek. Uczniowie, nauczyciele i wszyscy goście doskonale bawili się podczas wspólnego tańca i śpiewu.

Konkurs znajomości książki „Twierdza aniołów” Małgorzaty Nawrockiej

W przeddzień Święta Archaniołów Michała, Rafał i Gabriela w naszej szkole odbył się konkurs znajomości książki Twierdza aniołów Małgorzaty Nawrockiej dla uczniów kl. IV-VII (akcja tej powieście dzieje się w akademii dla kandydatów dla aniołów).
Swoją wiedzę zdecydowało się sprawdzić 12 uczniów. A oto laureaci:

I miejsce: Grzegorz Bogdewicz, kl. VIb (maksymalna liczba punktów!)

II miejsce:
Helena Szelejewska, kl. Vb
Julia Rusak, kl. Va
Teresa Buczyńska, kl. VII

III miejsce: Agata Kilian, kl. VIb

Wszystkim Uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

p. Katarzyna Łyłka
p. Patrycja Magolon
p. Monika Kowalczyk

Tydzień wychowania – Msza św. w Kościele św. Kazimierza

„Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry! Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni!”

(Jan Paweł II)

     Maryja wychowawczyni pokoleń, uczy nas jak wiernie iść za Chrystusem, a Chrystus uczy nas, by przebywać blisko Ojca. Kończąc tydzień wychowania nasza wspólnota szkolna zgromadziła się na uroczystej Mszy Św. w kościele parafialnym św. Kazimierza.

      Prosiliśmy, Boga o błogosławieństwo na cały rok szkolny, byśmy potrafili być wiernymi Bogu i dzieląc się wiedzą i ją zdobywając stawali się mądrzy. Przewodniczył naszej modlitwie ks. proboszcz Radosław Glimasiński, wskazując na Maryję i Józefa jako najlepszych wychowawców oraz na ich sposób rozmowy z dzieckiem.

      Naszą uroczystość uświetnił chór rodziców naszej szkoły, który wspaniale  przygotowała p. Katarzyna Podlasińska. Z całego serca dziękujemy p. Kasi i całemu chórowi. Podczas procesji z darami zostały przyniesione do ołtarza modlitwy uczniów i przygotowane przez nich serca, które każdego dnia (w czasie trwania tygodnia wychowania) przynosili podczas porannej modlitwy.

Jubileusz 300 – lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

    Nasza wspólnota szkolna w piątek 8. 09. włączyła się uroczystą Mszą Świętą w obchody tego wielkiego jubileuszu. Jeszcze dziś wspominamy niezapomniane chwile, kiedy podczas przygotowanej gry historycznej w ubiegłym roku szkolnym przenieśliśmy się 300 lat wstecz do czasów Koronacji Obrazu Matki Bożej.
Maryja nasza najlepsza Matka, jest przy nas zawsze. To Ona uczy nas jak kochać każdego człowieka, jak zdobywać wiedzę i jak tą wiedzą się dzielić. W pielgrzymce naszego życia jest nam drogowskazem do nieba. Prośmy Ją, byśmy coraz bardziej stawali się podobni do Jej syna.

Rok szkolny 2017/18 rozpoczęty!!!

     4 września o godzinie 9:00 uroczystą Mszą Świętą rozpoczęliśmy rok szkolny. Br. Terencjan OFM zachęcał nas byśmy zaczynali od nowa, słowami św. Franciszka, naszego patrona: „Dzisiaj więc, o bracia, zacznijmy czynić dobro, ponieważ do tej pory nic dobrego jeszcze nie zrobiliśmy.” Nie możemy się już doczekać co nowego, niezwykłego i zaskakującego spotka nas w tym roku. Zmian jest wiele, od reformy oświaty, po odnowione korytarze, i zupełnie nową pracownię chemiczno – fizyczną, „możemy tylko zazdrościć kl. 7, która przeprowadzi tam pierwsze eksperymenty”.

    P. Dyrektor Elżbieta Kordas zachęcała nas, także słowami naszego świętego patrona do pielęgnowania w sercu pokoju. Wszyscy go tak bardzo potrzebujemy, a więc zacznijmy od nowa, prosząc Boga, by uzdolnił nas do czynienia pokoju.

„Abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść;
Wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda;
Jedność tam, gdzie panuje zwątpienie;
Nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz;
Światło tam, gdzie panuje mrok;
Radość tam, gdzie panuje smutek.”

Franciszkański Dzień Tańca

13 czerwca (wtorek) odbył się w naszej szkole Franciszkański Dzień Tańca. Każda klasa prezentowała swoje układy taneczne.

 

XII Marsz Świętości Życia

     2 kwietnia ulicami Warszawy przeszedł Marsz Świętości Życia, w którym uczestniczyły rodziny z naszej szkoły. Tego roku Marsz zgromadził wyjątkowo dużo ludzi, cieszymy się, że i nasza szkoła włączyła się w tę inicjatywę. Nasze rodziny nie tylko uczestniczyły w samym Marszu ale włączyliśmy się w rozdawanie balonów, tekstów św. Jana Pawła II oraz serduszek, które jako podziękowanie za życie dzieci wręczały swoim rodzicom. Życie to dar i tajemnica, dlatego trzeba je chronić i o tym że to ważne mówić głośno.

Dlatego bardzo dziękujemy wszystkim rodzinom, które włączyły się w to szczególne świadectwo oraz p. Agnieszce, która organizowała udział naszej szkoły w Marszu. Dziękujemy także wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w akcje „Pielucha dla malucha”.

Życzę, by wspólnota wartości jednoczyła nas i dodawała odwagi, by w codzienności świadczyć o tym, że każde życie jest święte. 

Katarzyna Orłowska