ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. ŚW. FRANCISZKA W ROKU SZKOLNYM 2019/2020
Na lekcjach matematyki stosowane są elementy oceniania kształtującego (OK).
Uczeń prowadzi OK – zeszyt. OK – zeszyt to zeszyt (najlepiej formatu A4), w którym uczeń zapisuje cel lekcji, datę, kryteria sukcesu, wszystkie rozwiązywane w czasie lekcji i poza nią zadania, zadania domowe oraz refleksję po lekcji. W OK – zeszycie uczeń może również umieszczać mapy myśli i rozwiązywać zadania dodatkowe, gdy przygotowuje się do lekcji. OK – zeszyt jest sprawdzany przez nauczyciela, który wpisuje w nim informację zwrotną
- Cele oceniania:
- poinformowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych
- pomoc uczniowi w planowaniu dalszego rozwoju
- motywowanie ucznia do dalszej pracy
- dostarczanie rodzicom i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach i uzdolnieniach ucznia
- porównywanie wiedzy i umiejętności ucznia ze standardami edukacyjnymi
- dokonanie klasyfikacji ucznia i sprawdzenie jego stopnia przygotowania do dalszego etapu kształcenia
- Formy sprawdzania i oceniania osiągnięć uczniów:
- praca klasowa
- kartkówka
- praca domowa
- aktywność
- ćwiczenia i zadania wykonane na lekcji
- prace projektowe i prace długoterminowe
- OK – zeszyt i zeszyt ćwiczeń
- konkursy matematyczne
- rachunek pamięciowy
- Uczeń ma prawo zgłosić trzy nieprzygotowania w ciągu semestru.
Za nieprzygotowanie uznaje się: brak zadania domowego, brak przygotowania do pisania kartkówki, brak przyborów umożliwiających pracę na lekcji. W przypadku braku podręcznika lub zeszytu ćwiczeń uczeń zobowiązany jest do zorganizowania sobie materiałów np. korzystając z materiałów kolegi / koleżanki z ławki. Nieprzygotowanie powinno być zgłoszone na początku lekcji, przed rozpoczęciem sprawdzania zadań domowych, kartkówki i pięciominutówki.
- Sposoby informowania ucznia i jego rodziców o ocenie postępów z matematyki:
– oceny umieszczane w dzienniku elektronicznym
– zebrania z rodzicami
– informacje udzielane w czasie spotkań indywidualnych
– informacja ustna w czasie lekcji i wpisy w OK – zeszycie
Prace klasowe – odbywają się po każdym zakończonym dziale. Zapowiadane są z tygodniowym wyprzedzeniem i wpisane do dziennika elektronicznego. Forma ta trwa 45 minut i dotyczy określonego zakresu materiału, omówionego wcześniej. Poprzedza je lekcja podsumowująca, na której materiał jest powtarzany i omówiony jest zakres jakiego będzie dotyczyła się praca klasowa. Nauczyciel sprawdza pracę w ciągu 14 dni, następnie omawia ją na lekcji i wyznacza termin poprawy pracy klasowej, odbywającej się poza obowiązkowymi zajęciami lekcyjnymi. Oceniana jest metoda, wykonanie i rezultat. Poprawie podlega ocena niedostateczna. Ocena niedostateczna i ocena z poprawy są wpisywane do dziennika i brane pod uwagę przy klasyfikacji. Praca klasowa jest obowiązkowa. Zgłoszenie nieprzygotowania nie zwalnia ucznia z pisania pracy klasowej. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności uczeń zobowiązany jest napisać pracę klasową w czasie wyznaczonej poprawy lub terminie ustalonym z nauczycielem w ciągu dwóch tygodni od powrotu do szkoły. W przypadku powrotu do szkoły po dłuższej nieobecności (powyżej dwóch tygodni) uczeń umawia się na napisanie pracy klasowej indywidualnie z nauczycielem. Prace klasowe są przekazywane uczniom i rodzicom do zapoznania się z nimi.
Przy sprawdzaniu prac pisemnych stosowane są następujące zasady:
- Punkty są przyznawane tylko za czynności objęte schematem oceny. Jeżeli uczeń wykonuje obliczenia poprawnie, ale „nie na temat” nie są one punktowane.
- Punkty nie są przyznawane za obliczenia wynikające z wykorzystania błędnej metody.
- Jeżeli uczeń popełni błąd i będzie używał tego wyniku do dalszych obliczeń, a wykonywane przez niego czynności będą zgodne z tymi, jakie należałoby wykonać przy rozwiązaniu bezbłędnym, nie otrzymuje punktów za błędne czynność, ale za po pozostałe otrzymuje punkty.
- Jeżeli uczeń stosował metodą różną od podanej w schemacie oceny pracy pisemnej, a rozwiązanie jest w pełni poprawne, otrzymuje komplet punktów za zadanie.
- Ocena jest wystawiana na podstawie liczby zdobytych punktów, według kryteriów procentowych ujętych w Statucie szkoły:
– od 98% – celujący
– od 90% – bardzo dobry
– 0d 75% – dobry
– od 60% – dostateczny
– od 45% – dopuszczający
– poniżej 45% – niedostateczny
Kartkówka – Sprawdzian pisemny trwający do 20 minut. Obejmuje materiał z trzech ostatnich lekcji. Kartkówka może być niezapowiedziana. Gdy uczeń zgłosi nieprzygotowanie nie przystępuje do pisania kartkówki. Kartkówki są oceniane według tych samych zasad co prace klasowe. Ocena z kartkówki nie podlega poprawie. Kartkówki są przekazywane uczniom i rodzicom do zapoznania się z nimi.
Praca domowa – zadania domowe podlegają kontroli nauczyciela lub samokontroli, albo kontroli koleżeńskiej w czasie lekcji. W przypadku braku zadania domowego uczeń otrzymuje minus. Trzy minusy skutkują oceną niedostateczną. Uczeń ma obowiązek uzupełnić brakujące zadanie na następną lekcję. W przypadku zgłoszenia nieprzygotowania uczeń zwolniony jest ze sprawdzania pracy domowej.
Aktywność – ocenie podlega zaangażowanie oraz praca indywidualna i grupowa w czasie lekcji.
Ćwiczenia i zadania wykonane w czasie lekcji – oceniania jest poprawność zadań wykonywanych w czasie lekcji i wywiązywanie się z powierzonych zadań w czasie pracy grupowej.
Prace projektowe i prace długoterminowe – to prace zadane do wykonania w dłuższym okresie czasu. Oceniana jest terminowość wykonania poszczególnych etapów pracy, pomysłowość zaprezentowania wyników pracy, korzystanie z różnych źródeł w celu pozyskania informacji i współpraca z innymi członkami grupy.
OK – zeszyt – nauczyciel sprawdza staranność i czy są zapisane oraz wklejone wszystkie informacje a także czy są wykonane zadania i uzupełnione braki z czasu nieobecności ucznia.
Zeszyt ćwiczeń – nauczyciel sprawdza czy wykonane są wszystkie zadane zadania oraz poprawność ich wykonania
Konkursy matematyczne – nauczyciel ocenia ucznia za celujące i bardzo dobre wyniki w konkursach matematycznych na terenie szkoły, rejonu, województwa.
Rachunek pamięciowy – będzie sprawdzany w czasie pięciominutówek – kartkówek trwających 5 minut obejmujących znajomość tabliczki mnożenie i czterech podstawowych działań – dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie. Ta forma nie jest zapowiedziana, a zgłoszenie nieprzygotowania nie zwalnia z jej pisania.
Elżbieta Barcińska
Nauczyciel matematyki